برنامه ورزشی بدن سازی مبتدی و حرفه ای

در جامعه امروزی ورزش کردن به عنوان یک فرهنگ و یکی از ویژگی‌های سبک زندگی سالم و مدرن، در حال جا افتادن است. بسیاری از مردم ورزش‌های مختلف را انتخاب کرده و به صورت تفریحی یا حرفه‌ای در حال پرداختن به آن‌ها هستند. یکی از ورزش‌هایی که بسیار مورد توجه است، ورزش بدنسازی است. از آن‌جایی که در بدنسازی علاوه بر سلامتی فرد، بر زیبایی بدن، راهی برای پاسخ به چگونه قدرت بدنی را بالا ببریم و درگیری اندام‌های فرد است، این ورزش علی الخصوص در بین جوانان از محبوبیت بسیار خاصی برخوردار است.

این ورزش جزو ورزش‌هایی است که چه به صورت آماتور و چه به صورت حرفه‌ای و برای شرکت در مسابقات مختلف بخواهید به آن بپردازید، برای اینکه به هدف خود برسید نیاز است که از یک روتین و برنامه ورزشی بدنسازی تبعیت کنید. برنامه ورزشی بدن سازی، همان‌طور که می‌دانید با توجه به هدف و نیاز هر کسی طرح‌ریزی و برنامه‌ریزی می‌شود. ما در این مقاله در کنار شما همراهان عزیز اولون فیت، به بررسی برنامه ورزشی بدن سازی، علت نیاز به آن و مواردی دیگر از این دست خواهیم پرداخت و به طور مفصل درباره آن‌ها با شما صحبت خواهیم کرد.

چرا به برنامه بدنسازی فیتنس نیاز است

اگر بخواهیم به صورت ساده و با مثال برای شما این مسئله را توضیح دهیم، می‌توانیم به این گونه بگوییم. شما تصور کنید که می‌خواهید از به طبقه بالای یک برج بلند برسید. دو راه پیش رو دارید، یا اینکه از پله‌ها استفاده کنید و یا اینکه به راحتی از آسانسور استفاده کرده و به طبقه بالای این برج بروید. قطعا انتخاب شما، آسانسور خواهد بود.

برنامه ورزشی بدنسازی نیز در این رشته، کاملا مانند آسانسور در این مثال است که شما با داشتن یک برنامه خوب، هم راحت‌تر و هم سریع‌تر به هدف نهایی خود می‌رسید. در صورتی‌ كه شما بخواهید بدون برنامه ورزشی بدن سازی، کار خود را شروع کرده و پیش بروید، مانند این است بخواهید این برج را با پله بالا بروید که کاری بسیار سخت و دور از منطق است.

برنامه ورزشی بدنسازی

علت نياز به مربی‌

در برنامه ورزشی بدن سازی، برای هر کسی با توجه به نیاز او، فرم بدنی و هدف وی، حرکاتی در نظر گرفته می‌شود. تنظیم تمامی این حرکات، ست‌ها، تعداد تکرار در هر ست و مواردی چون قرار دادن سوپرست در تمرین، بر اساس علم و تجربه مربی می‌باشد. رعایت توازن بین همه این موارد بسیار مهم است و بسیار اهمیت دارد.

کسی که علم و تجربه این کار را ندارد، قطعا خودش نمی‌تواند به صورت دلخواه ورزش کرده و به هدف ایده‌آل خود برسد. برنامه ورزشی بدنسازی باید طوری طراحی شود که شما بتوانید به طور مستمر برای یک بازه زمانی مشخص، آن را رعایت کنید‌. به همین خاطر است که برنامه با توجه به توانایی‌های شما و هدف شما در این دوره طراحی می‌شود که این نیز بر اساس علم مربی است.
همين موارد بخشی از دلایل اهمیت بالای برنامه ورزشی بدن سازی است که ما به آن‌ها اشاره کردیم. تمرین بدون برنامه و با برنامه‌ریزی بدون علم و تجربه، یک کار بی هدف و بیهوده است که در نهایت فقط خستگی و بی انگیزگی از عدم رسیدن به هدف به شما خواهد رسید.

نقش تغذیه در بهترين برنامه بدنسازی

 این قسمت از مقاله، می‌رسیم به نقش تغذیه در تمرین و برنامه ورزشی بدنسازی. این قسمت یکی از مهم‌ترین قسمت‌های مقاله و ورزش بدنسازی است و در اینجا خدمت شما همراهان عزیز اولون فیت از اهمیت بالای تغذیه سخن خواهیم گفت. اگر تا الان به بدنسازی به عنوان یک ورزش و تفریح عادی نگاه می‌کردید باید به شما بگویم که کاملا در اشتباه بوده‌اید. چون که بدنسازی یک سبک زندگی و روتین روزمره است که شما باید در جای جای زندگی خود آن را رعایت کنید‌.

 یکی از مهم‌ترین و حائز اهمیت‌ترین این نقاط، تغذیه شما است. بدنسازی فقط معطوف به باشگاه و استفاده از یک سری حرکات و با تعدادی مشخص نیست. بلکه یک برنامه ورزشی بدنسازی، در کنار یک تغذیه درست است که نتیجه بخش است. به حدی تغذیه اهمیت دارد که ممکن است شما بخاطر عدم تغذیه درست، به جای عضله‌سازی روند عضله‌سوزی را در پیش بگیرید.

این اتفاق ممکن است در حالی بیافتد که شما حتی ذره‌ای از این موضوع آگاهی نداشته باشید. یک جمله معروف وجود دارد که برنامه ورزشی بدن سازی معطوف به روزهای تمرین نیست. به نظر شما این چه معنایی دارد؟! این جمله دقیقا به تغذیه یک بدنساز اشاره می‌کند که در روزهای غیر از تمرین نیز پابرجاست و ورزشکار به آن پایبند است.

پلن ورزشی بدنسازی

دوره ای‌ بودن برنامه بدنسازی برای شروع

نکته دیگر که از اهمیت تغذیه در برنامه ورزشی بدنسازی باید بدانید، انعطاف این برنامه در دوره‌های مختلف است. یعنی برنامه غذایی دوره چربی‌سوزی، حجم، حجم خشک و مواردی از این دست با یکدیگر متفاوت است. حتی علاوه بر آن فرد به فرد نیز می‌تواند با توجه به سوخت و ساز و ویژگی‌های بدنی هر فرد نیز متفاوت باشد. پس طراحی برنامه تغذیه در کنار برنامه باشگاه مهم بوده و باید با علم و تجربه و آگاهی به این موضوعات انجام شود.

برخی از افراد نیز معتقدند که تغذیه صحیح در بدنسازی مساوی است با پیمودن هفتاد درصد مسیر ساخت یک بدن زیبا و عضلانی و بدون نقص. سی درصد باقیمانده شامل تمرین درست، خواب و مواردی از این دست می‌شود. پس باید متوجه شده باشید که تغذیه صحیح می‌تواند سرعت نتیجه‌گیری و رشد شما را چندین برابر کند و روز به روز شما را به نتیجه دلخواهتان نزدیک و نزدیک‌تر کند. دقت داشته باشید مجموعه اولون فیت در ارائه برنامه رژیمی نیز فعالیت دارد.

برای‌ مطالعه درخصوص بهترین دوره استروئید كليك كنيد.

اشتباهات رایجی که ورزشکاران مبتدی انجام می دهند

در این بخش از مقاله در کنار شما همراهان عزیز اولون فیت به بررسی برخی اشتباهات رایج در بین ورزشکاران مبتدی و آماتور می‌پردازیم که از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. این اشتباهات شامل موارد زیر می‌شود که به طور مفصل هر کدام را بررسی می‌کنیم:

برنامه بدنسازی رايگان

برای یک ورزشکار آماتور و مبتدی، شروع کردن بدنسازی مانند قدم گذاشتن در یک مسیر پر پیچ و خم بدون یک راه بلد است. از آنجاییکه یک فرد مبتدی علم و آگاهی لازم را نسبت به ورزش بدنسازی ندارد. اگر از یک فرد آگاه و با تجربه مشورت و کمک نگیرد، ممکن است به خود آسیب برساند یا اینکه در بین بدون نتیجه این ورزش را رها کرده و از آن دلسرد شود.

نکته حائز اهمیت دیگر نیز در این مسئله این است که نداشتن مربی و استفاده از يک برنامه رايگان و عمومی مساوی است با نداشتن برنامه ورزشی بدن سازی صحیح. حالا این برنامه ورزشی بدنسازی را کامل برای شما توضیح دادیم و از اهمیت آن نیز بحث کردیم. مورد دیگر نداشتن مربی یعنی نداشتن برنامه تغذیه مناسب یک ورزشکار و این یعنی هفتاد درصد مسیر درست را شما در حال اشتباه رفتن هستید.

وجود مربی و ارزیابی درست از شما و فیزیک و استایل بدنتان است که تارگت نهایی را برای شما مشخص کرده و پلن رسیدن به این هدف را در اختیار شما قرار می‌دهد. پس انتخاب مربی باتجربه و درست نیز بسیار مهم است.

رژیم غذایی

عدم توجه به رژیم غذایی؛ در بخش قبل که درباره تغذیه در برنامه ورزشی بدنسازی حرف می‌زدیم، از اهمیت این موضوع گفتیم. حتی جا دارد باز هم تاکید کنیم که رژیم غذایی، بخش بزرگی از بدنسازی است. تعداد زيادی‌ از ورزشکاران مبتدی فکر می‌کنند که اگر به مقدار کافی پروتئین و کربوهیدارت و دیگر مواد معدنی و مغذی را مصرف نکنند، اتفاقی نمی‌افتد. یا با این حرف که کمی دیرتر به نتیجه می‌رسند خود را قانع می‌کنند. اما این کاملا اشتباه است و ممکن است با این کار به خود آسیب رسانده و حتی عضله‌سوزی کنند.

گرم نکردن قبل از تمرین

 بسیاری دیگر اصلا به گرم کردن قبل از تمرین اعتقادی ندارند. در حالیکه کارشناسان خبره این کار معتقدند بدون گرم کردن ورزش و تمرین اصلا ممکن نیست. گرم کردن بدن چند دلیل اصلی دارد:

  • اولین دلیل بالا بردن ضربان قلب، قرار دادن بدن در حالت اصطلاحا آماده باش و گرم کردن هسته مرکزی بدن است.
  • دیگر دلیل تحرک و فعال‌سازی عضلات برای شروع یک فعالیت سنگین است. با گرم نکردن عملا خود را مسعتد و داوطلب آسیب‌های مختلف بدن معرفی می‌کنید. این کار شما را در برابر آسیب‌های قلبی، پارگی عضلات و مواردی از این دست محافظت می‌کند.

 برخی دیگر نیز بعد از تمرین بدون اینکه سرد کنند، با عضلات دم کرده دوست دارند سریعا از باشگاه خارج شده و به منزل بروند. این کار هم اشتباه است. سرد کردن با چند حرکت ساده شما را از دردها و آسیب‌های عضلانی محافظت کرده و ضربان و گردش خون شما را به حد نرمال می‌رساند.

مقایسه

مقایسه عملکرد خود با دیگران؛ یکی از معضلات و مشکلات و اشتباهات رایج بین ورزشکاران علی الخصوص مبتدی، مقایسه عملکرد خود با دیگران است. شما به عنوان یک ورزشکار یک برنامه ورزشی بدنسازی مناسب خود دارید و با آن پیش می‌روید. پس باید تغییرات و عملکرد خودتان را با خودتان در روزها و ماه‌های گذشته مقایسه کنید.

نتیجه‌گیری و توان هر فرد متفاوت است. زیرا علاوه بر تلاش، رعایت برنامه ورزشی بدن سازی و تغذیه و مواردی از این دست، ژنتیک، تیپ بدنی و سوخت و ساز هر فرد هم با شخص دیگر متفاوت است. همه این عوامل دست به دست هم می‌دهند تا نتیجه افراد مختلف با یکدیگر متفاوت باشد. مقایسه خود با دیگران، فقط باعث دلسردی و نادیده گرفتن پیشرفت خودتان خواهد شد.

برنامه ورزشی بدن سازی

نقش مکمل های بدنسازی

مکمل‌های مختلفی در بازار وجود دارند که با توجه به نیاز افراد، کاربردهای مختلفی دارند. برخی از آن‌ها برای چربی‌سوزی استفاده می‌شوند. برخی دیگر مانند پروتئین وی منبع خالص و عظیم پروتئین هستند. برخی دیگر چون گینرها برای افزایش وزن و حجم طراحی شده و استفاده می‌شوند و مواردی دیگر که کاربردهای متفاوتی دارند.

گفتیم که در برنامه ورزشی بدنسازی هر فرد، بر اساس نیاز و دوره فرد یک برنامه تغذیه مختص به آن فرد نیز به ورزشکار داده می‌شود تا آن را رعایت کند. حالا در کنار این موارد بر اساس نیاز ورزشکار و برای جبران کمبودها و افزایش سرعت در نتیجه‌گیری، مکمل‌های بدنسازی توصیه می‌شود. همان‌طور که از نام آن‌ها نیز پیداست، مکمل هستند و نه جایگزین تمرین و تغذیه.
به طور واضح‌تر می‌توان گفت تکمیل کننده و کاتالیزور زنجیره تمرین و تغذیه، مکمل‌های بدنسازی است. پس مکمل بدنسازی به تنهایی هیچ کارایی ندارد بلکه در کنار این دو مورد است که خود را نشان داده و باعث نتیجه‌گیری هر چه سریع‌تر و بهتر ورزشکاران می‌شود. هدف تمامی مکمل‌ها نیز جبران کمبودها و رساندن نیازهای بدن یک ورزشکار برای ارتقا فرم بدنی او است.

سخن پایانی

در این مقاله در کنار شما همراهان عزیز اولون فیت به بررسی برنامه ورزشی بدنسازی پرداختیم. گفتیم که برنامه ورزشی بدن سازی فقط شامل یک سری حرکت با تعداد مشخص در روزهای مختلف نیست. بدنسازی یک سبک زندگی است. یعنی در کنار این موارد، تغذیه و توصیه‌های استفاده از مکمل را نیز شامل می‌شود.

از اهمیت مربی باتجربه و باسواد خدمت شما بزرگواران عرض کردیم و گفتیم که انتخاب یک مربی درجه یک مساوی است با طراحی یک برنامه یونیک و منحصربه فرد برای رسیدن به هدف، تغذیه صحیح و توصیه‌های اصولی برای استفاده از مکمل‌های بدنسازی. این موارد همگی در کنار یکدیگر باعث می‌شود که شما زودتر و بهتر نتیجه تلاش‌ و زحمات خود را دیده و به یک بدن عضلانی و اندامی ایده‌ال برسید. برای دریافت یک برنامه تمرینی اصولی وخريد انواع مکمل های قدرتی می توانید در واتسپ با ما در ارتباط باشید.